Pojišťovny na místech poničených tornádem. Postupují maximálně citlivě

Jih Moravy zasáhly silné bouřky a na několika místech se objevilo tornádo. Nejsilněji udeřilo na Břeclavsku a Hodonínsku, kde napáchalo miliardové škody a vyžádalo si oběti na životech. Po bouřkách Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné.

Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500 000 korun. Půl milionu pak odečte od dvoumilionové dotace ministerstva na nový dům. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou. Pokud lidem dva miliony stačit nebudou, mohou si půjčit od ministerstva další tři miliony na dobu 30 let s jednoprocentním úrokem. Tyto formy podpory se vztahují i na rekreační stavby. Lidé, kteří neměli svoje nemovitosti pojištěné, se tak mohou dostat k 5 mil. Kč. Těm s domy pojištěnými bude pomoc krácena o vyplacené pojistné plnění.

Pomoc korigovaná vlastní odpovědností. Pojišťovny se k situaci postavily bez podmínek a zatím i zbytečných „korekcí“. Nejen z postoje státu je jasné, že tito lidé teď budou potřebovat hlavně co nejsnadnější a nejrychlejší pomoc při likvidací své škody. Například Allianz vyslala do oblasti Mobilní kancelář, kam budou moci postižení klienti pojišťovny přicházet přímo ve své obci a hlásit likvidace ve zrychleném režimu.

Stejně jako ČPP vyplácí pojišťovny zálohy na škody bezodkladně. ČPP pro zajištění rychlé a plnohodnotné informovanosti a tím i nekomplikovanému přístupu k potřebným financím na likvidaci následků tornáda využívá spolupráce s regionálním rádiem Jih.

UNIQA odpouští paušálně všem retailovým klientům z uvedených událostí vzhledem ke kalamitnímu stavu a rozsáhlým důsledkům pro občany spoluúčast z pojistného plnění, které vyplatí v plné výši, aniž by ji odečítala. Je-li v postižené oblasti signál, lze provádět ze strany klientů UNIQA i distanční prohlídky (videoprohlídky na chytrý mobil nebo portálové prohlídky přes web).

A jak to vypadá z pohledu této jedné konkrétní pojišťovny k dnešnímu dni?

UNIQA registruje nyní na 1 100 jednotlivých škod v úhrnné odhadované hodnotě 157 milionů korun. Z celkového počtu připadá na majetkové škody 360 událostí v celkové odhadované hodnotě 125 milionů korun. Na škody na autech vyřizované z havarijního pojištění připadá 740 událostí v úhrnné odhadované hodnotě cca 32 milionů korun.