UNIQA posílila ve třetím kvartálu téměř o sedm procent

Za prvních devět měsíců tohoto roku předepsala UNIQA na pojistném celkem 5,223 miliardy korun a posílila o 6,60 % Na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA 5,182 miliardy korun a vzrostla o 6,40 %. Meziročně tak ještě o něco zrychlila své tempo a řadí se k nejdynamičtějším velkým hráčům na pojistném trhu. Tržní podíl UNIQA pojišťovny činí aktuálně 5,3 %. Převážná část pojistného (více než 83 procent) připadla znovu na neživotní segmenty. Ty navýšily předepsané pojistné o 7,8 % na celkových 4,365 miliardy korun. Tržní podíl UNIQA v neživotních odvětvích činí 6,7 % (7. místo mezi pojišťovnami). Nejvíce se UNIQA dařilo v povinném ručení a havarijním pojištění, když oba druhy pojištění posílily znovu dvouciferným tempem (+ 19, resp. + 14 %). UNIQA zaujímá v havarijním pojištění čtvrté místo na trhu, v dynamice pojistného z povinného ručení na trhu mezi velkými pojišťovnami jednoznačně dominovala. Dobře si i nadále vedlo pojištění domů a domácností, když vykázalo meziroční plus 15 % (druhé nejvyšší tempo mezi velkými pojistiteli na trhu), a rovněž cestovní pojištění s přírůstkem pojistného více než 11 %. UNIQA pojišťovna tak nadále dokázala profitovat z pokračující výtečné kondice ekonomiky a příznivé investiční i nákupní nálady populace. Před několika týdny byla oceněna jako Nejlepší neživotní pojišťovna 2018 v rámci soutěže Nejlepší pojišťovna (Cena Hospodářských novin).

Životní pojištění přispělo celkem 858 miliony korun (na bázi APE 817 milionů korun) a v podstatě stagnovalo. Zatímco jednorázově placené životní pojistné meziročně díky prodeji výhodné tranše posílilo bezmála o 40 % a přidalo 45 milionů korun, běžně placené pojistné oslabilo o necelých 0,8 %. Tržní podíl UNIQA v životním odvětví činil i nadále 2,5 %.
Celková škodovost byla na úrovni 55,8 procent, čímž prakticky kopíruje loňskou hodnotu. Nejvyšší úroveň se letos znovu projevovala v havarijním pojištění a v pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel, i když se ji už podařilo v obou případech o několik procentních bodů snížit dalšími zásahy do segmentace a cenotvorby. Škodovost vzrostla rovněž v podnikatelském požárním pojištění a v pojištění odpovědnosti.

Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci září 2018 celkem 900.500 pojistných smluv – meziročně o 6,1 % více. Nejvíce přibylo nových smluv povinného ručení (+ 10 %). UNIQA má nyní ve kmeni více než 490.000 smluv povinného ručení a je jednou z nejrychleji rostoucích pojišťoven v tomto segmentu, když za poslední dva roky přidala do kmene na 130.000 nových zákazníků.

UNIQA pojišťovna působí v rámci evropské skupiny UNIQA Insurance Group se sídlem ve Vídni. Koncern ve sledovaném období předepsal na pojistném celkem 4,042 miliardy EUR, podobně jako loni. Zatímco podle strategického plánu bylo utlumeno jednorázové životní pojištění, dynamicky se vyvíjelo pojištění majetku, úrazové a soukromé zdravotní pojištění. Koncern očekává za celý letošní rok zlepšení hospodářského výsledku. Pojišťovny UNIQA mimo domovské Rakousko (skupina UNIQA International) se podílely na pojistném necelými třiceti procenty.  Region CE (země V4) přispěl více než 700 miliony EUR, z nichž UNIQA v České republice generovala bezmála 30 %.