Rostou úrokové sazby, rostou ceny stavebního materiálu i prací. Hypotéka?

Ceny stavebních materiálů dramaticky rostou. Například smrkové palubky byly ještě na začátku měsíce za 515 korun, nyní jejich cena poskočila přes tisícovku. Podobně je tomu i u jiných materiálů. Zdražování se týká v podstatě všeho stavebního materiálu. A to od nářadí přes sádro-kartón až po barvu. Stavebnictví se stále potýká s nedostatkem pracovní síly, zejména agenturních pracovníků ze zahraničí. Nejen ceny jsou problémem. Zdražující materiál a stejně tak potřebné práce je velice nesnadné sehnat. Prostě drahý a nedostupný.

Vedle toho přišla doba zvyšování úrokových sazeb. Prohlížím avíza zvyšování za posledních pár dnů. Komerční banka u fixací od 1 do 8 roků a LTV do 80 % má 2,79%, u LTV do 90 % pak 3,18 %. Česká spořitelna má například základní sazbu 3,04 % u pětileté až desetileté fixace a LTV do 80 % a nevylučuje zvýšení.

Co s naplánovanou hypotékou s „původním“ rozpočtem? Co s rozestavěnými stavbami?

Banky naštěstí reagují na vzniklou situaci. A přišla právě Česká spořitelna s tím, že pomůže klientům dostavět a zkolaudovat nemovitost, kterou má zástavě a to i v případě, že nevychází původní rozpočet stavby. ČS umožní klientům interní refinancování rozčerpaných i nečerpaných hypoték s účelem výstavba stavební úpravy a rekonstrukce (včetně dalších kombinací s ostatními účely) schválených podle starých cen stavebních prací, a to za speciálních podmínek.

A to platí pro očkované i neočkované! Představte si, že by banky „naskočily“ na politickou ideu zvýhodňování očkovaných. Dobrý den, jste očkovaný? Výborně, máte zvýhodněnou sazbu o 0,2 %, nemusíte dodržovat námi stanovené interní limity DTZI a DSTI. Nejste očkovaný? Smůla, nemůžete získat výhody kvůli vysokým cenám na stavebním trhu.

Co s naplánovanou hypotékou s „původním“ rozpočtem? Co s rozestavěnými stavbami? Sledujte nabídku „své“ banky, kde máte nebo chcete získat úvěr na bydlení. My vám s Gepard Finance můžeme tu „práci“ ulehčit a zajistit pro vás optimální řešení!