Na hypotéku zapomeň. Pro všechny to ale neplatí!

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy korun, což je proti březnu pokles o 40 procent. Meziroční propad překonal 60 procent. Česká národní banka 9.května 2022 znovu zvýšila základní úrokovou sazbu, tentokrát o 0,75 procentního bodu z 5 % na 5,75 %. Do ČNB nastupuje nový guvernér Aleš Michl, který při svém jmenování oznámil, že snižování sazeb není na pořadu dne. Přihlásil se také k heslu prvního československého ministra financí Aloise Rašína Pracovat a šetřit.

Situace na trhu financování bydlení není vůbec přehledná. Faktem ale taky je, že není úplně dobrá. Hypotéční sazby reagují s určitým zpožděním.  Týden po zvýšení sazby ČNB nabízí například Hypotéční banka základní sazbu pro úvěr s LTV 80 % a fixací na 3 roky ve výši 6,19 %, pětiletá fixace se „usadila“ na 5,89 %.  U České spořitelny najdeme u tříleté fixace a LTV 80 % základní sazbu 6,84 %, u pětileté fixace pak je to 6,44 %.

ČNB ponechala výhody u mladších žadatelů o hypotéku. Jaké jsou výhody pro žadatele mladší 36 let?

Dnes je více než zřejmé, že spojení s hypotéčním makléřem je v dnešní složité době financování pro žadatele evidentní výhodou. Nejen u mladých žadatelů jsou nastavené odlišnosti. V pravidlech ČNB i financujících bank a stavebních spořitelen se skrývají  záludnosti, jenž můžou nejen zaskočit ale i zastavit úspěšnou cestu za úvěrem. Dnes o trochu více než dříve každý potřebuje hodně pravidelně aktualizovaných informací a podkladů.  Já mám takovou oporu ve spolupráci s Gepard Finance. Comparator GEPARD FINANCE nabízí rychlou orientaci v cenových podmínkách bank, porovnává úrokové sazby, náklady na pojištění a poplatkové náklady, podrobně vyhodnotí bonitu žadatele, zjistí maximální výši úvěru v jednotlivých bankách. Myslím, že taková spolupráce s makléřem stojí minimálně za zkoušku.

Jednoduché rozhodování nebudou ani lidé, kterým právě končí fixační období. Refinacovat nebo zůstat u refixace? Rozdíl mezi refinancováním a refixací je v tom, že při refixaci měníte jen fixaci a nikoliv banku. Je jisté, že lidé si při refinancování nebo refixaci hypotéky letos za splátku úvěru připlatí. Může to být hodně nebo o něco méně. I v takových situacích jsme tu s nabídkou pomoci při rozhodování já, Gepard Finance a jejich Comparator.