Cyklistika a pojištění. Co všechno kryje a hradí UNIQA

Koronavirová karanténa, omezení cestování za hranice, ale také rozšiřující se infrastruktura cyklostezek i dostupnější nabídka elektrokol: to všechno jsou důvody, proč Češi v posledních měsících vzali doslova útokem prodejny bicyklů. Kvůli výpadkům v dodavatelských řetězcích z tradičních asijských zdrojů i nečekaně vysoké poptávce nejsou už aktuálně v nabídce prakticky žádná nejžádanější kola běžných anebo dětských velikostí. O to více se teď vyplatí si kolo chránit.

Kolo jako takové se pojišťuje v rámci pojištění domácnosti. Je-li uloženo v bytě, individuálně využívaných zabezpečených prostorách nebo uvnitř rodinného domu, hradí UNIQA v případě krádeže vloupáním celou hodnotu kola nebo kol. Když je kolo uloženo ve sklepě nebo v nebytovém prostoru (garáži apod.), tak kola uhradí až do výše 20 % pojistné částky sjednané pro domácnost. Je-li kolo uskladněno ve společných uzamykatelných prostorách (kolárnách, kočárkárnách apod.), na balkoně (alespoň 3 m nad úrovni terénu), vyplatí UNIQA za odcizené kolo podle jeho hodnoty až 10.000 korun. Předpokladem pojistného plnění je policejní potvrzení násilného překonání zabezpečení prostor. Bicykly jsou pojištěné i mimo domov, tedy během jejich používání například na výletě nebo cestou do práce. Jsou-li odloženy v této době na místě k tomu obvyklém a uzamčeny, nahradí UNIQA v případě jejich krádeže částku do 5.000 korun.

Pořídí-li si klient dražší kolo, může ho pojistit individuálně na jeho plnou, často i velmi vysokou hodnotu. Podmínkou je výslovné uvedení a specifikace takového jízdního kola v pojistné smlouvě a také bezpečnostní čipování – například UV nátěr nebo mikrotečky. Kolo je také možné zabezpečit GSM alarmem s trackerem, jenž pomůže ochránit hodnotný bicykl proti krádeži. Je určený speciálně pro umístění do přední vidlice jízdního kola. Umí monitorovat svoji polohu i pohyb a dokáže vyvolat alarm. Stojí několik tisíc korun.

V případě odcizení takto extra pojištěného kola z bytu vyplatí UNIQA jeho plnou pojistnou částku podle pojistné smlouvy, při škodě mimo domov pak hradí až 55.000 Kč.

Amortizace pojistného plnění se vztahuje až na bicykly starší pěti let.

Pojistná ochrana z pojištění domácnosti se vztahuje na odcizení kola kdekoli v Evropě. Zapotřebí je vždy policejní protokol o odcizení a překonání zabezpečení.

UNIQA poskytuje pojistné krytí i na kola převážená autem, a to v tuzemsku i v Evropě. Nerozlišuje se, zda jsou na střešním nebo zadním nosiči. Pojištění platí v době od 6 do 22 hodin.

Je-li vůz převážející kola pojištěn havarijně s dodatkovým připojištěním zavazadel, vztahuje se havarijní pojištění i na poškození nebo zničení kol při nehodě, nebo například při podjezdu pod nízkým viaduktem apod. Havarijní pojištění ovšem nechrání kola proti krádeži.

Cyklista sám může za jízdy způsobit škodu na majetku nebo újmu na zdraví někomu jinému. Takových nehod se ročně stanou stovky. UNIQA například eviduje přejetí psa, kolizi dvou vozidel v důsledku zakolísání cyklisty při předjíždění nebo srážku dvou cyklistů v zatáčce s vážným zraněním. Dokonce máme zkušenost ze střetu cyklisty v plné rychlosti se splašeným koněm. Dojde-li k havárii v cizině, bývá nárok poškozeného samozřejmě vyšší. Jízdní kola (a bohužel ani rychlejší a těžší elektrokola) přitom nemají předepsané povinné ručení jako jiná vozidla.

Události, za které může být cyklista činěn odpovědným, lze hradit z pojištění občanské odpovědnosti sjednaného buď samostatně, nebo často k pojištění domácnosti. Územní platnost je také celá Evropa. Důležitá je dostatečná pojistná částka, aby kryla celou vzniklou škodu nebo újmu. Pojištění odpovědnosti umožňuje UNIQA sjednat až do výše limitu pojistného plnění 50 milionů korun. Další možností pro škody v zahraničí je cestovní pojištění, jehož součástí může být pojištění odpovědnosti.

UNIQA pojišťovna nabízí k pojištění domácnosti možnost připojištění cykloasistence. V rámci ní odborníci po nehodě nebo poruše klientovi pomohou s opravou na místě. Pokud to tam nelze, dopraví porouchané kolo do servisu až ve vzdálenosti do 50 km zdarma, opraví vyjmenované frekventované závady až do výše 5.000 korun a kolo do vyzvednutí zdarma uschovají. Služba stojí 220 korun ročně.