Stránky ČNB se v poslední staly mým večerníčkem. Možná až příliš často se na samém sklonku dne věnuji studiu zajímavostí na těchto stránkách. Vskutku se tam dají vyčíst zajímavosti, které ve spojení se zprávami z „běžného“ života, denního tisku, vládních překvapení a krátkých šotů z parlamentu, formují můj pohled na dnešní žití a budoucí existenci.
Pořád mi z toho všeho vyplývá jedno: úroky porostou!
Nejnovější zpráva z parlamentu
„Česká národní banka bude mít ze zákona pravomoc stanovovat podmínky pro získání úvěrů na bydlení. Novelu zákona o ČNB, která tyto a další změny zavádí, stvrdila Sněmovna. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. „
Česká národní banka by podle člena bankovní rady Aleše Michla měla zvýšit úrokové sazby tehdy, až bude pandemie pod kontrolou. Analytici přitom očekávají zvýšení sazeb v půlce roku. Bankovní rada podle Michla také zváží zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Michl by byl pro zvýšení minimální spoluúčasti ze současných deseti na 15 až 20 procent ceny nemovitosti.
Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 1,98 procenta z březnových 1,94 procenta. Sazba stoupla podruhé v řadě, předtím 11 měsíců v řadě klesala. Průměrná úroková sazba hypoték sice podle očekávání pokračuje v růstu, ale ne tak rychlým tempem jako nabídkové sazby v bankách. Ty se během dubna přiblížily 2,5 procenta. Důvodem je především zpoždění, které banky nabírají kvůli obrovskému zájmu o hypotéky.
Ceny nemovitostí jsou podle odhadů centrální banky nadhodnocené asi o 21 procent. Jak tento fakt vidí člen bankovní rady?
„Ano. Ten největší problém je, že to vede k předlužování lidí. Domácnosti si musí půjčit víc, aby dosáhly na bydlení. Ekonomika musí stát na kapitálu a úsporách, ne dluzích. A další protiargument by mohla být zahraniční poptávka. Já tu Čecha peskuji, že si má zaplatit víc ze svého, ale pak přijde zahraniční fond a vykoupí polovinu realitního komplexu v pražských čtvrtích v Karlíně nebo Holešovicích, což ty ceny taky zvyšuje. Ty fondy to přitom nakupují kvůli záporným sazbám v eurozóně. Musí investovat do něčeho, co alespoň něco vynáší.“
Zájem o koupi chaty či chalupy stále roste, u některých vzrostl meziročně až o 40 procent. Ceny se od začátku loňského roku zvýšily o 20 až 35 procent. Refinancování hypotečních úvěrů láme všechny dosavadní rekordy. Obavy z dalšího růstu cen a rostoucích úrokových sazeb jsou viditelně přítomné zejména na trhu nemovitostí.
A co z těch několika výše uvedených informací usuzuji: úroky porostou. Vkrádá se mi do úst replika pana Kemra z jednoho téměř ikonického filmu: „na podzim sklidím a na jaře už nezaseju“. Mezi lidmi to vře a stejně jako odborníci vědí, lidé cítí, že doba nízkých úroků nás opouští. Sice se brání jak letošní zima, která to jaro ne a ne pustit mezi nás. Jaro přijde, zvýšení úroků taky. Jen jaro tu bude dřív.
A jak dlouho vydrží nesmyslný růst cen nemovitostí? Do voleb? Až se zdraží úvěrové peníze nad určitou hranici? Až naroste nezaměstnanost a refinanční úvěry už neschopnost splácet nezvládnou? Nebo snad bude brzdou avizované zvyšování daní nejen zahraničním fondům?
Asi směsice podmínek a změn. Rozvolňujeme, bijeme se do prsou, operativně měníme bojovníky s covidem, chystáme se na dovolené.
Úroky i problémy, myslím, porostou. Cesta existuje ze všech patálií. Často to ale dost bolí.
Kdo se postará ………. A nebo někomu můžeme nabídnout pomoc my, tedy já s Gepard Finance „v zádech“.