Češi jsou národem chatařů i chalupářů. Své rekreační objekty milují a opečovávají. Velkou pozornost věnují i jejich sezónní přípravě. Méně pečliví jsou ale v oblasti jejich pojištění: odhadem asi 40 % rekreačních obydlí a domácností pojištěno není. Ale i ty s pojistnou smlouvou nejsou často chráněny dostatečně.
Užitečné tipy
Pokud svoji chatu nebo chalupu v zimě nenavštěvujete, vyplatí se ji na tuto „mimosezónu“ dobře připravit. Nejčastějšími nepříjemnými událostmi jsou prasklá vodovodní potrubí. Před finálním podzimním odjezdem vypněte přívod vody a vypusťte vodu z potrubí či nádrží, aby náhlé přechody mezi mrazem a oteplením nezpůsobily popraskání. Takové nemilé patálii lze v interiéru zamezit naprogramováním topení na mírnou temperaci, což je ale spojeno s náklady na energii.
Chraňte svůj majetek před nenechavci, kteří by se mohli násilím do objektu dostat a přivlastnit si vaše věci, případně se u vás na nějaký čas usídlit, dokud to pro ně bude pohodlné. Samozřejmostí by měly být bezpečnostní zámky na všech vstupech, doporučené jsou také mříže nebo bezpečnostní fólie na skleněných plochách oken či dveří v přízemí, a také bezpečnostní kamery nebo pohybová čidla. Taková opatření už dnes nestojí tak moc, aby se nevyplatila a většinu „příležitostných“ zlodějů neodradila. Ještě lepší úroveň zajistí nepřetržité sledování přes pult centrální ochrany. Současně je vhodné domluvit se se sousedy, že na vaši chatu nebo chalupu pravidelně dohlédnou.
Požáry jsou další častou událostí, jež dokážou rekreační nemovitost zlikvidovat. Nezapomínejte na pravidelné kontroly spalinových cest a na bezpečné uspořádání věcí kolem topidel, pokud už v chladu na podzim topíte. Hlásič požáru může vyvolat zvukový poplach, ale rovněž ho lze signál přenášet na mobilní telefon, podobně jako u zabezpečovacího zařízení. Je-li hlásič napájen bateriově, vyměňte před zimou baterie. Odpojte také elektrospotřebiče, u nichž je to možné.
Odborníci radí i další drobné úkony: v celém objektu mezi místnostmi zavřete dveře pro případné vniknutí malého zvířete, aby mělo omezený pohyb. Okolo chaty nenechávejte žádné nářadí nebo předměty, které by umožnily vstup do ní shora, například přes méně chráněné balkonové dveře v patře (žebřík apod.). Stav nemovitosti i interiéru si před odjezdem vyfotografujte, aby bylo pro případnou pozdější potřebu zřejmé, v jakém stavu jste místo upouštěli. Rovněž si pořiďte fotodokumentaci všech dražších předmětů, včetně případných výrobních čísel (např. TV, zahradní traktor, obrazy apod.) – v případě nepříjemné události tak bude možné lépe prokázat vzniklou výši škody.
Pojištění pomáhá, jen když je správně nastaveno
Pojistnou smlouvu sjednejte jak pro rekreační nemovitost (hlavní stavba samotná plus vedlejší stavby, jako jsou ploty, kůlny, garáže, terasy apod. a zahradní architektura), tak i pro rekreační domácnost (vnitřní vybavení objektu). Na co dát pozor? „Zpravidla jde o přechodně obývané nemovitosti, které po většinu roku nejsou pod každodenní kontrolou. U těchto objektů se setkáváme s vyšším rizikem vzniku škod, tudíž sazby pojistného jsou o něco vyšší,“ říká Zdeněk Hruška, manažer pojištění majetku a odpovědnosti UNIQA. „Současně doporučuji zaměřit pozornost na limity plnění u některých skupin předmětů a pojistných nebezpečí. Pokud má klient zájem i o pojištění odcizení, vhodné je ověřit i úroveň zabezpečení objektu před nezvanými návštěvníky.“
Klíčem k dobrému pojištění je pokrytí co největšího počtu myslitelných rizik, která mohou váš soukromý majetek poškodit. Vhodné je se proto zajímat, co konkrétní zvolené pojištění skutečně zahrnuje, protože ne vždy pojistná řešení pamatují na všechno.
Kromě výše zmiňovaných událostí je třeba myslet třeba i na povodeň, vichřici, zatečení atmosférických srážek, poškození plotu nebo zateplení domu divokou zvěří nebo hmyzem, střechy tíhou sněhu, anebo třeba poškození elektrospotřebičů přepětím při zimní bouři. Nejsou-li součástí krytí, tato rizika je třeba připojistit.
I když si svou nemovitost dobře pojistíte, neznamená to, že byste tím byli zbaveni povinnosti o svůj majetek pečovat. „Například v případě poškození přírodními živly se pojišťovna zajímá, zda byla nemovitost pravidelně udržována, a podle toho postupuje při kalkulaci pojistného plnění,“ upozorňuje Zdeněk Hruška z UNIQA.
Chataři by neměli zapomenout ani na pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti s dostatečným limitem plnění. Mohlo by se vám totiž stát, že nechtěně způsobíte škodu i někomu jinému (např. požár, který se od vás rozšíří na sousední nemovitosti, les apod.).
Pojistná částka se musí aktualizovat
Dalším důležitým faktorem rozhodujícím o tom, zda vám pojištění v nouzi opravdu pomůže, je správné nastavení výše pojistných částek. Podle výzkumu České asociace pojišťoven není dostatečně pojištěna zhruba třetina nemovitostí v ČR, a asi 15 % objektů nemá pojištěnou ani poloviční reálnou hodnotu nemovitosti. Jiné údaje uvádějí, že u rekreačních objektů je stále velmi častá pojistná částka do 100 000 korun.
„S ohledem na dynamicky stoupající ceny stavebního materiálu a stavebních prací, stejně jako energií a dopravy, vzrostla za uplynulé tři roky u většiny rodinných domů a rekreačních objektů pojistná hodnota minimálně o 30 %. Proto je nezbytné u starších pojistných smluv úroveň krytí aktualizovat, aby pojištění poskytovalo reálnou kompenzaci potřebnou pro obnovu,“ varuje Zdeněk Hruška.
zdroj: Uniqa pojišťovna