Advent a Vánoce přinášejí větší rizika

Advent, Vánoce a novoroční svátky nejsou jen dobou setkávání, obdarování a radosti. Pro pojišťovny přináší rovněž některá další rizika a specifické druhy škod. UNIQA přináší přehled typických událostí, které mohou narušit sváteční atmosféru, i když pojištění umí ve většině situací pomoci. Proto je užitečná přiměřená prevence.

 Světelná výzdoba
Ve čtvrtích rodinných domů, ale i na balkonech bytových domů se během adventu večer po setmění rozzáří výzdoba tisíci světélek. V oknech to bliká, v zahradách se objeví celá stáda „elektrických“ jelenů i sobů se saněmi. Zkrátka blížící se Vánoce musí být patrné všude. Přitom je ale nutné myslet na potenciální úrazy elektrickým proudem nebo požáry z elektroinstalace. Kvantita nesmí předcházet kvalitu: nešetřete na pořízení nejrůznějších pomůcek. To se nemusí vždy vyplatit. Někdy zboží bývá levné, ale nemá povinné atesty nebo je nespolehlivé. A k tomu ještě hrozí pád z výšky, pokud chceme výzdobu opravdu až po střechu.

Adventní věnce
Požáry vánočních stromečků vystřídaly požáry adventních věnců. Plameny nehlídané svíčky dokážou spolykat nejen věnec, ale i stůl a případně nakonec vybavení celé místnosti. Domácnosti jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří, přičemž může docházet také k úniku toxického kouře například z čalouněného nábytku, matrací či plastových dílů. Nicméně i na ty rozzářené stromečky pozor! Myslete na to, že plameny svíček nesmí zůstat bez dozoru. Poučte i děti, že bez přítomnosti dospělých si předvánoční atmosféru se sirkami nebo zapalovačem musí odpustit.

Nezbytný úklid

Generální úklid celé domácnosti je pro mnohé z nás naprosto nezbytný, aby Ježíšek přišel do čistého. Smýčí se i ve sklepech a ve spížích, myjí se okna, dveře, třídí se dlouho nepoužívané věci. Pravidelně v období listopadu a první půlky prosince přibydou pojišťovně hlášení o úrazech pádem ze štaflí, případně zranění na kluzkých či naleštěných površích.

Vodovodní škody
Vypustili jste na chatě či chalupě vodu z vodovodních zařízení a trubek? Pokud obydlí i v těchto týdnech a měsících netemperujete, anebo necháte nevyprázdněné venkovní rozvody, připravte se na to, že může dojít k poškození armatur, ventilů a popraskání trubek. Vodovodní škody řeší UNIQA nejčastěji právě v zimě, a to zejména v přechodně obývaných nemovitostech, když dochází k prudkému nástupu mrazů.

Kamarád svařák
Období setkávání je spojené s konzumací alkoholu. Během vánočních svátků stoupá počet škod, u nichž musí pojišťovna tento faktor zohlednit. Pokud se alkohol potká se sportovcem, jsou najednou sjezdovky nebo kluziště plná šampiónů, jež zastaví teprve úraz nebo srážka s jiným účastníkem. Obecně platí, že jde o hrubé porušení povinností z pojištění a klient tedy musí při škodě počítat s postihem. UNIQA posuzuje vždy, jaký vliv měl alkohol na vznik a rozsah vzniklé škody, a podle toho své pojistné plnění krátí. V případě závažného provinění pod vlivem alkoholu lze výplatu z pojištění odmítnout.

Pyrotechnika

Silvestrovské veselí spojené s vlastním ohňostrojem může skončit neštěstím. Každoročně se dostanou na trh nespolehlivé petardy pochybného původu. Ale nekupte to, když jsou tak levné! V kombinaci s alkoholem se mnozí najednou cítí být odvážným střelmistrem. Tak vznikají úrazy, často velmi těžké. Každoročně jich UNIQA řeší několik, bohužel i u dětí. Nezapomínejte venku zbytky „munice“ po oslavě uklidit, aby se nedostala do nepovolaných rukou. A také dbejte na to, abyste svým ohňostrojem nepoškodili cizí majetek v sousedních zahradách nebo zaparkovaná vozidla.

 Parkovací škody na parkovištích obchodních center

Během adventu je u nákupních center zvláště těsno. Aut přijíždí mnoho a v exponovaných časech nestačí parkovací místa. Navíc jsou pro dnešní robustní auta opravdu „tak akorát“. Řidiči jsou roztěkaní, nervózní, zapomínají na pravidlo přednosti zprava. Přibývá malých nehod právě v těchto zónách. Zpravidla jde jen o plechy, ale není to nic, co byste ještě navrch chtěli řešit okolo vánočních svátků. I na ulicích je živo, každý někam spěchá a chodci jsou roztěkanější než jindy. Pamatujte, že nulová tolerance alkoholu platí i ve sváteční čas za volantem dvojnásob.

A nakonec…. Nepřítel číhá na internetu

V současné době se bezmála polovina dárků pořizuje on-line. Předvánoční čas je tak nejvyšší sezónou pro podvodníky na síti. Nejvíce škod se týká falešných e-shopů, opožděných dodávek či rovnou nedodání objednaného zboží, popřípadě ze zneužití platební karty. Jde aktuálně o tak závažné a mimořádné riziko, že UNIQA věnovala tomuto tématu v listopadu celou tiskovou informaci, protože pojištění umí pomoci i v při těchto patáliích.