Statistiky krádeží : Klesající trend je pozitivní, ovšem stále buďme ostražití

Statistiky krádeží v celé Evropě ukazují pokles v rámci celé Evropy. Neberte ovšem tuto zprávu jak podnět k tomu, abyste byli méně ostražití, či jste prodali Váš trezor a bezpečnostní dveře s alarmem. Je třeba stále chránit a zabezpečovat své cennosti proti krádežím. Naopak vyzýváme všechny k tomu aby na ochranu svého majetku a bezpečnost rodiny kladli stále vyšší nároky.

Na základě statistik z Eurostatu reportu krádeže poklesly o 24 % v rámci celé Evropské Unie. Krádeže v domácnostech konkrétně poklesly o 10 %, což je velmi pozitivní.

Zprávy ohledně poklesu krádeží v Evropě jsou velmi pozitivní a je to primárně díky obyčejným lidem, kteří začali dbát na řádné zabezpečení jejich domácností trezory, bezpečnostními kamerami, bezpečnostními okny a bezpečnostními dveřmi. Kombinace všech těchto faktorů zabraňuje zlodějům uspět. Je velmi známé a v podstatě i logické, že se více jak 60 % zlodějů vyhne domům a bytům, u kterých je jasně viditelné že mají systém kamerového zabezpečení a alarm.

Kromě kamerových systémů, alarmů a bezpečnostních dveří, jsou ovšem hlavně trezory ty, které mají jako poslední možnost ochránit vaše cennosti před šikovným zlodějem, který se dostal přes všechny bezpečnostní prvky vaší domácnosti.

Experti SAFFORTu vždy říkají, že je takřka nemožné pro kohokoliv, kdo není vyučen zámečníkem, se specializací či s praxí v otvírání trezorů, si poradit s jakýmkoliv lepším, certifikovaným zámkem. Samozřejmě každý se může pokusit použít páčidla, vrtáky a řezačky na ocel, ale i tak si většinou nepomůže a odchází s nepořízenou. Většina moderních trezorů s elektronickými zámky vyžaduje kombinaci čísel, velmi často i v kombinaci s klíčem či mechanickým otočným zámkem. Takto vybavené trezory bez správných kódů nelze otevřít ani během několika hodin.

Většina trezorů v domácnostech se může zdát zlodějům jako lehký terč, a to proto, že se lidé stále uchylují k nákupu levnějších sejfů. Většina trezorů v domácnostech tak není bohužel bezpečná.

Prevence a ochrana je základní obranou před zloději

Zabezpečení domu je tak důkladné, jak důkladný je majitel domu. Zatímco máte všechny vaše cennosti pod ochranou v trezoru, je také důležité dbát na řádné uložení klíčů od domu, kódů od alarmu a jiných bezpečnostních prvků. Důležité je nenechávat otevřená okna ve vaší nepřítomnosti, nenechávat u domů žebříky, po kterých by zloději mohli vylézt do oken a další prvky a pomůcky pro násilné vniknutí.

Nešetřete na zabezpečení, tedy vašem bezpečí

Česká republika se může zdát jako země, kde vlastně nikomu nic nehrozí, stejně tak jiná Evropská města jsou vůči ostatním kontinentům relativně bezpečná. Kriminalita v Evropě za poslední roky celkově klesla, což je velmi pozitivní, ale musíme být stále velmi obezřetní.

Na základě reportu FBI oběti zločinů přišly během roku 2014 o zhruba 4 miliardy dolarů s tím, že více jak třetina jsou krádeže v domácnostech u obyčejných občanů. Čísla z České republiky jsou také velmi zajímavá. Například v roce 2013 došlo k 62 384 vloupáním a v roce 2015 už to bylo například jen 34 476 vloupání. Mezi lednem a listopadem 2016 to už pak bylo jen zhruba 26.000 vloupání. Pravděpodobnost, že bude vyloupena právě vaše domácnost tak činila v roce 2018 zhruba 0,8%.

Nejvíce se bohužel krade v Praze, za ní pak na Ústecku a ve Středočeském kraji a to samozřejmě díky rozloze a počtu obyvatel. Nejmenší procento krádeží je pak na Zlínsku.

Průměrná škoda na krádeži v domácnostech je 40.000 Kč. Nešetřete proto na zabezpečení, které vám ochrání majetek na desítky let. Koupí vhodného trezoru, který nebude laciný, bude robustní a s kvalitním zámkem, budete usínat v klidu a opouštět domov ještě s větším klidem.

ČTK, Praha 10. prosince 2018 (PROTEXT)