Jmenuje se Ztracená pomněnka a jeho cílem je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních, dokáží pomoci v pravou chvíli a jejich dobrovolné zapojení do pátrání přispěje k nalezení pohřešované osoby, přestože nejsou profesionálními záchranáři.
„Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že jsou to velmi často obyčejní lidé,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „Ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik u věcí i osob, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ dodává Waisser.
„Policie České republiky si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný pomněnkový den připomíná každoročně 25. května a využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob,“ říká policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Právě v tento den se totiž v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen.
„Ztracená pomněnka se ale nechce zaměřovat pouze na děti, protože stejnou pozornost potřebují při pohřešování i ostatní, velmi často třeba senioři,“ dodává plk. Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. „Velkou pomoc při pátrání často přináší zapojení dobrovolníků, dobrovolnických organizací i široké veřejnosti a jsem rád, že touto cestou budeme mít možnost
ty nejobětavější za jejich pomoc ocenit,“ doplňuje Vondrášek.
Policisté pátrající po pohřešovaných dětech, dospělých či seniorech budou průběžně hledat v jednotlivých krajích vhodné kandidáty, ze kterých společně se zástupci pojišťovny vyberou toho, kdo si ocenění zaslouží nejvíce.