Prohnaná pendlerka i psí patálie. Neuvěřitelné pojistné podvody

Nejen kvůli složité ekonomické situaci související s pandemií eviduje Allianz případy, kdy se klienti snaží neoprávněně získat finanční prospěch a vylepšit si tak svůj rozpočet na úkor pojišťovny. Takové protiprávní jednání ale může mít i trestně právní důsledky. S jakými kuriózními podvody se Allianz setkala za poslední rok?

„V Allianz disponujeme profesionálními moderními mechanismy, které dokáží odhalit pojistné podvody. Někteří klienti jsou přesvědčení o tom, že pojišťovny tyto nástroje mají proto, aby nemusely vyplácet pojistné plnění. To je ale naprostý omyl. My se řídíme filozofií, že vyplacené peníze nepatří do rukou podvodníkům, ale našim férovým klientům, kteří se ocitnou v tíživé situaci,“ říká vedoucí vyšetřovatelů v Allianz pojišťovně Michal Vlk.

Prohnaná pendlerka

Allianz zaujal případ střetu vozidla se zvěří, který se odehrál za přísných koronavirových opatření v brzkých ranních hodinách na severu Čech. Škodu ohlásila klientka, která uvedla, že v pátek v noci mířila za prací za hranice jako „pendlerka“. Najednou jí do cesty před vozidlo ale vběhl divočák a nedalo se zabránit střetu. Jako důvod, proč nehodu neoznámila policii, sdělila, že spěchala do zaměstnání a měla s sebou malého syna. Při podrobném zkoumání místa nehody a poškození vozidla bylo vyšetřovatelům pojišťovny jasné, že se příběh odehrál jinde a jinak. Na základě toho bylo pojistné plnění odmítnuto a případ uzavřen. S tímto se však žena nechtěla smířit a předložila pojišťovně policejní protokol, který měl potvrdit, že k dopravní nehodě skutečně došlo – a to i přesto, že původně uvedla, že na místo nehody policii nevolala. I když policejní protokol vypadal na první pohled jako pravý, včetně podpisu policisty a policejního razítka, zkušenému oku detektivů neuniklo, že jde o jasný padělek, o který se museli podělit se skutečnými policisty. Případ měl dohru u soudu, kde vyšlo najevo, že žena již byla v podmínce za jiné prohřešky. Soud jí nakonec vyměřil trest odnětí svobody v délce 9 měsíců nepodmíněně mimo jiné i za přečin pojistného podvodu a padělání veřejné listiny.

Za poškozený mobil do basy?

Klient oznámil Allianz, že při návštěvě u známého svou neopatrností zapříčinil pád luxusního mobilního zařízení ze stolu, které se pádem na zem poškodilo. Na tom by nebylo nic podezřelého, až do doby, než servis, který posuzoval opravitelnost telefonu, zaslal pojišťovně fotodokumentaci s vyjádřením o jeho neopravitelnosti. Z fotodokumentace bylo vyšetřovatelům zřejmé, že poškození telefonu na první pohled neodpovídá pádu z metrové výšky, ale přinejmenším pádu ze skály. Začali se případem detailně zabývat a zakrátko vyšlo najevo, že telefon si jeho majitel nešťastně přejel vlastním vozidlem, když mu před tím, než do vozidla nastoupil, vypadl. A jelikož šlo o drahý telefon, tak se s kamarádem domluvili a pokusili se škodu uplatnit přes pojišťovnu. Pánové si neuvědomili, že jejich jednání by mohlo být klasifikováno jako pojistný podvod, za který hrozí i trest odnětí svobody.

Psí patálie

Detektivové Allianz občas řeší i kuriózní případy, za jejichž vznikem stojí domácí mazlíčci nebo spíše jejich ne příliš poctiví a originální páníčci. Klient nahlásil na pojišťovnu škodu z odpovědnosti, ke které mělo dojít při venčení jeho malého psíka. Toho prý vážně pokousal o něco větší pes, kterého venčila jeho majitelka. I když se takové věci stávají, tady od počátku vyšetřovatelům něco nehrálo a jejich instinkt se nemýlil. Podařilo se jim zjistit, že zvířata již několik let tráví čas společně pod jednou střechou a jsou to dobří a věrní psí kamarádi, stejně tak jako jejich páníčci, kteří tvoří zamilovaný pár. Ten se tímto způsobem pokusil na úkor pojišťovny navýšit svůj domácí rozpočet. Nyní nad sebou však může páreček jenom přemýšlet, neboť takové jednání lze klasifikovat jako pojistný podvod, za který také hrozí i trest odnětí svobody. Lze jen doufat, že si z toho vezmou do budoucna ponaučení a přitom se vzájemně nepokoušou.