Ročně vznikne v českých domácnostech na 6 000 větších a velkých požárů, k nimž vyjíždějí hasiči. Celková škoda atakuje hranici miliardy korun. Také pro pojišťovny způsobuje oheň v domácím zázemí nebo v obytných objektech nejdražší pojistné události klientů.
Stačila chvilka nepozornosti u sporáku. Od blízkého plynového hořáku vzplála nejprve blízko položená utěrka, plameny dosáhly na ozdobné závěsy na oknech a brzy už oheň zachvátil i přilehlou sedačku a stůl. Do několika málo minut byla kuchyně v plamenech a živel nebylo možné zvládnout. Bez brzkého příjezdu hasičů by se býval rozšířil na další byty v domě. Častý scénář pojistných událostí – zázemí zdevastované a škoda vysoká.
„Požáry v obytných prostorech jsou vedle ničivých povodní největšími pohromami v domácnostech a rodinných domech. Často se setkáváme s totální škodou. V takové situaci pomůže dobře nastavené pojištění. Pro toho, kdo ho nemá – a takových je mezi námi pořád více než třetina, může být událost doslova likvidační,“ upozorňuje Jiří Moravec, manažer likvidace škod z neživotního pojištění UNIQA.
Ve škodní statistice UNIQA za posledních 5 let požárů obytných prostor přibylo téměř o dvě třetiny (+63 %). Zatímco u požárů velkých průmyslových podniků a provozních hal průměrná škoda šplhá strmě vzhůru, u domácností neregistruje UNIQA tak velké navyšování: v posledních 5 letech se pohybuje v rozmezí 120 000 až 134 000 korun. Nicméně škod nad milion korun jsou vyšší desítky, většinou se týkají velkých požárů rodinných domů; pojistné plnění u některých z nich se pohybovalo mezi 3 a 4 miliony korun.
Nejproblematičtějším měsícem roku se jeví prosinec s nejvyšším počtem škod. Největší škody vznikly ve sledovaném období ale v srpnu 2022, kdy UNIQA hradila za požáry v průměru přes 320 000 korun. V letošním roce eviduje UNIQA zatím na 80 jednotlivých škod. Za léta 2019 až 2023 vyřizovala UNIQA celkem asi 1320 škod zapříčiněných požárem domácnosti nebo domu a celková uhrazená škoda z pojištění činila bezmála 160 milionů korun.
Nejčastějšími příčinami vzniku požárů jsou neopatrnost při vaření, otevřený oheň v domácnosti (svíčky, adventní věnce, kamna, krby, ale i kouření), zanedbaná údržba elektrospotřebičů a prodlužovaček, staré elektrorozvody a v poslední době i špatně nainstalovaná fotovoltaika, a dále neudržované komíny.
„U starých pojistných smluv je zapotřebí přistoupit k navýšení pojistných částek, aby spolehlivě chránily hodnoty v domácnostech, protože ceny na trhu bydlení, materiálu a řemesel v posledních letech prudce rostou. Proto u nich UNIQA nabízí tzv. indexaci. U novějších pojistných řešení UNIQA je indexace už automatická. Pokud ale klient provede nějakou rekonstrukci, modernizaci nebo si dovybaví domácnost, měl by si pojistné částky aktivně zvýšit sám,“ doporučuje Jiří Moravec z UNIQA.