Dnes řada lidí touží po nemovitosti v zahraničí. A hodně je těch, kteří si svoje přání plní. Věřte nevěřte, domek v cizině je možné pořídit i na úvěr. Není to jednoduché a vždy navíc musíte vy nebo dobří andělé ve vašem okolí disponovat další nemovitostí, protože nemovitost, která je předmětem zajištění hypotečního úvěru se musí nacházet vždy na území ČR.
Banky se sice na pořízení nemovitosti v zahraničí netváří moc přívětivě a většina nabízí úvěrování ve formě americké hypotéky, nebo individuálním přístupem s hromadou doprovodných podmínek. Jedna z bank se ale do takového dobrodružství pouští s mírně zvednutým štítem. Sice vhodnost jednotlivých zemí je posuzována individuálně schvalovatelem ale banka věc řeší účelovým úvěrem. Je pravdou, že ani tady se nejedná o „procházku růžovým sadem“, ale výsledek se může s určitým procentem pravděpodobnosti dostavit.
A když už žadatel projde cestou schvalování, pak jsou nastaveny podmínky pro čerpání. Banka umožňuje klientům čerpat hypoteční úvěr v cizí měně v rámci ČR, a dále i do zahraničí v cizí měně nebo v CZK za těchto podmínek:
Hypoteční úvěr je vždy poskytován v CZK, podklady, které jsou předkládány k čerpání (např. kupní smlouva, faktury) mohou znít i na CM. Na tuto skutečnost musí klient upozornit již při sjednávání úvěru. Čerpat lze pouze v měnách uvedených v kurzovním lístku banky
Banka bude po klientovi požadovat minimální 10% finanční rezervu v CZK nad rámec čerpané částky (tj. v minimální výši 110% čerpané částky v CZK) na ošetření kurzového rizika při každém čerpání. Finanční rezerva může být vytvořena navýšením úvěru před jeho schválením anebo zasláním vlastních finančních prostředků na účet klienta před čerpáním úvěru. Po dočerpání může klient se zbylými vlastními finančními prostředky na ÚPČ volně disponovat. A aby nebylo jen omezení, tak finanční rezerva ve výši 10% se týká pouze případů, kdy se čerpá v cizí měně nikoli v CZK.
Zajímavé že? Máte pocit, že by se vám tohle mohlo hodit při koupi toho vysněného a právě vyhlédnutého domečku třeba na Floridě?