Pojištění se vztahuje na odpovědnost pojištěného za škodu způsobenou při plnění úkolů dle pracovní smlouvy nebo vztahu konaného na základě dohody o pracovní činnosti nebo v přímé souvislosti s ním, za kterou odpovídá zaměstnavateli ze zákona. Pojištění se dále může vztahovat na odpovědnost příslušníka Policie České republiky, Celní správy České republiky a Vězeňské služby České republiky za škodu, kterou způsobil bezpečnostnímu sboru zaviněným porušením povinností při výkonu služby nebo v přímé souvislosti s ním.
Toto pojištění se zejména v poslední ekonomicky složité době stále častěji stává předmětem různých spekulací. Dříve se využívalo zejména pro „řešení“ spoluúčasti při havárii služebního automobilu. Dnes jeho obliba mezi podnikateli roste a raketově narůstá seznam situací,kdy se zaměstnavatelé tímto směrem vydávají. V pojišťovnách tak zaznamenávají nárůst hlášení a s tím spojenou výplatu peněz. Proto většina zvýšila spoluúčast na minimálně 30 %.
V zaměstnání se člověk může setkat s lecjakými situacemi a udělat chybičku není nemožné. Vždyť například řídíte motorové vozidlo zaměstnavatele, obsluhujete pracovní stroje jako (vysokozdvižný nebo nízkozdvižný vozík, jeřáb apod.), přebíráte pracovní nástroje a pomůcky proti písemnému potvrzení, ale i služební mobilní telefony, notebooky atd., jste vysíláni na pracovní cesty do zahraničí, můžete zapříčinit udělení pokuty či penále svému zaměstnavateli ze strany orgánu státní správy či samosprávy. Škody z takových „nepovedených“ situací jsou právě tímto pojištěním řešitelné.
Prozíravý zaměstnavatel šetří svoje peníze tak, že sjedná a platí pojištění odpovědnosti za škodu vůči zaměstnavateli svých zaměstnanců sám. Nebo to tak není?