Největším rizikem pro firmy jsou opět kybernetické hrozby.

Podle Allianz Barometru rizik jsou kybernetická rizika pro společnosti v roce 2022 opět tím největším problémem. Hrozba ransomwarových útoků, narušení dat nebo velkých IT výpadků znepokojuje společnosti ještě více než přerušení provozu, přírodní katastrofy nebo pandemie Covid-19. Vyplývá to z výpovědí více než 2650 odborníků na vývoj rizik z 89 zemí světa.

Kybernetické hrozby jsou na prvním místě Allianz Barometru rizik teprve podruhé v historii průzkumu (44 %), přerušení provozu kleslo na těsné druhé místo (42 %) a na třetím místě jsou přírodní katastrofy (25 %) – oproti šestému místu v roce 2021. Pandemie klesla na čtvrté místo (22 %), zatímco změna klimatu se vyšplhala na své historicky nejvyšší šesté místo (17 %).

„Přerušení provozu zůstane pravděpodobně tím hlavním rizikovým tématem v roce 2022,“ říká CEO AGCS Joachim Müller a dodává: „Pro většinu společností představuje největší hrozbu riziko, že nebudou schopny vyrábět své produkty nebo poskytovat služby. V roce 2021 došlo k bezprecedentním úrovním narušení, a to z různých příčin. Ochromující kybernetické útoky, dopady na dodavatelský řetězec, události související se změnou klimatu, výrobní problémy spojené s pandemií, problémy s distribucí. Letošní rok slibuje pouze postupné uvolňování situace, i když nelze vyloučit další problémy související s Covid-19. Odolnost vůči mnoha příčinám přerušení podnikání se pro mnohé společnosti stává stále větší výhodou.“

Každoroční průzkum společnosti Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) zahrnuje názory 2 650 odborníků z 89 zemí a oblastí, včetně generálních ředitelů, manažerů rizik, makléřů a odborníků na pojištění. Zde si můžete prohlédnout celý Allianz Barometr rizik 2022.

                TOP 10 rizik pro firmy po celém světě pro rok 2022
1.Kybernetické hrozby44 %
2.Přerušení provozu42 %
3.Přírodní katastrofy25 %
4.Pandemie22 %
5.Změny v legislativě a regulaci19 %
6.Klimatické změny17 %
7.Požáry a exploze17 %
8.Vývoj na trhu15 %
9.Nedostatek kvalifikované pracovní síly13 %
10.Makroekonomický vývoj11 %