Nájemní byty tvoří v Praze necelou třetinu ze všech existujících bytů. Developeři zatím neměli o investování do nájemního bydlení zájem, ale teď zvažují vyčlenit část nemovitostí k pronajímání.
Nájemní bydlení poroste co do podílu, tak i cenově.
Menší byty v hlavním městě mizí z nabídek v důsledku zvyšování hypoték, návratu studentů i turistů či válce na Ukrajině a přílivu uprchlíků prakticky okamžitě. A to zdaleka nejsou všechny důvody posilování podílu nájemního bydlení.
Ceny měsíčních pronájmů za metr čtvereční meziročně vzrostly ve všech krajských městech. Pronajímatelům se v současné době nejen kvůli inflaci již pronajímání nemovitostí nevyplatí tak, jako dříve. S rostoucí inflací v ČR roste také poptávka pronajímatelů po roky opomíjené a minimálně využívané inflační doložce v nájemních smlouvách. Zvyšování nájemného umožňuje zákon č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, § 2248. Ovšem vůbec už neupravuje, jakým způsobem si pronajímatel a nájemce toto zvýšení nájmu mají sjednat. Obvyklá bývají ujednání, ve kterých je zvyšování nájemného navázané na inflaci vyhlašovanou Českým statistickým úřadem, standardně se používá index spotřebitelských cen, vyhlašovaný vždy v únoru nebo březnu za předchozí rok.
Nejčastější variantou inflační doložky je doložka vázaná na roční míru inflace při nájmu sjednaném na dobu určitou, a to 1 rok. Jinou možností může být inflační doložka vázaná na meziměsíční míru inflace, kterou lze využít i pro nájem delší než 1 rok.
Víte, která je pro pronajímatele zajímavější?
Obchodní zákoník neupravuje zvyšování nájemného u jiného typu nájmu než u bytu a domu, tzn. nájmu určeného k uspokojování bytové potřeby. Znamená to, že u nájmu podnikatelských prostor, zahrádek, zemědělských pozemků atd. je možné sjednat v nájemní smlouvě zvyšování nájemného častěji než 1x ročně.
Inspirace : ABES