Úvěry na bydlení. „Druhá vlna covidová“

Odborníci se předhánějí v predikcích propadu ekonomiky, zahlcení zdravotnictví, neudržitelných nárůstů počtu zavirovaných pronásledovaných počtem hospitalizovaných a rostoucí smrtností. Do toho přichází shromáždění proti nošení roušek a skromná vyjádření o přehánění nebezpečnosti viru covidího. A ejhle, přišlo i vyhrožování dalším nouzovým stavem. A aby toho nebylo málo, za dveřmi jsou volby.

V tomhle blázinci se úvěry na bydlení dostávají na okraj zájmu a jejich vývoj aktuální stav zajímá pouze „omezenou“ skupinu zájemců a potencionálních žadatelů. Jak dnes k úvěrům na bydlení přistupují banky?

Banky jsou nadměrně opatrné a hlídají nastavená omezení. Ovšem obecná kritéria se změkčují. Člověk se může setkat nejen se standardem hypotéky do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti ale i pro například účel výstavba/rekonstrukce je možné využít čerpání do 100 % současné zástavní hodnoty nemovitosti. Výjimkou není navýšení maximálního limitu DSTI na 60 %, odhad hodnoty nemovitosti zdarma je téměř samozřejmostí.

Banky stejně jako stavební spořitelny přicházejí s množstvím akcí ve formě snížení či zrušení všemožných plateb a poplatků jako je poplatek za zpracování žádosti nebo slevy na sjednané pojištění. Objevují se soutěže resp. slosování s možností získání poukázek na nákup bytového vybavení.

Možná trochu překvapivým může být pohyb úrokových sazeb. Sazby klesají. Na trhu se nabízejí sazby od 1,59 % (s pojištěním a fixací 3 roky),  při LTV 80 % – 90 % pak úroková sazba 2,19 % p.a. resp. s pojištěním 2,09 %.

Sazby pro refinanční úvěry se většinou pohybovaly pod úrovní sazeb pro úvěry „nové“. Lze očekávat, že tato dosavadní praxe bude pokračovat a sazby refinančních úvěrů budou nadále docela příznivé.

Kdo dnes může zodpovědně předpovědět další vývoj pandemie a vládních opatření? Přijde další vládní koalicí prosazovaný nouzový stav a vláčející za sebou útlum ekonomiky? Zavřou podnikatelé svoje „krámy“ a budou bez zase bez příjmů? Postačí rezervy domácností na překonání období „druhé vlny“ a souvisejících omezení a logického strachu z následků nákazy? Obávám se, že není odborníka ani politika, který by dal jasnou prognózu.

Hrozí nám doba nesplácení úvěrů? Přijde snad období zesplatňování úvěrů bankami? Možná. A co se přímo nabízí jako řešení záchrany nesplácených úvěrů? Za současné nálady na trhu úvěrů může nastat tsunami refinancování úvěrů z banky do banky. Kvalitních nových klientů bude nedostatek a refinancování přináší klienta s minulostí, relativně čitelného?

Kam by vedla tahle cesta?