Rok 2020 rekordní. Čeká se letos opět velký zájem o hypotéky?

Prý rekordní rok pro hypotéky. Všude to čteme, doba koronavirová nečekaně povzbudila zájem o úvěry na bydlení. Na tohle téma se vyrojilo mnoho a mnoho článků a názorů. Tento týden jsem se dočetl, že Češi si na své byty brali před Vánoci nejvyšší hypotéky v historii. V průměru si na bydlení půjčovali takřka tři miliony korun, tedy asi o patnáct procent více než na počátku loňského roku a o rovný milion více než na sklonku roku 2016.

Koronavirus je tu s námi stále a další rok před námi. Jaký asi bude rok 2021 pro zájemce o bydlení na úvěr a z pohledu bank?

V rozhovoru tento týden uvedl viceguvernér ČNB Marek Mora pro Reuters: „Příštím měnověpolitickým krokem České národní banky (ČNB) bude pravděpodobně zvýšení sazeb, i kdyby inflace zpomalila pod její cíl, ale centrální banka potřebuje mít jasnější představu o dopadu pandemie covidu-19 a tu by mohla získat s květnovou prognózou. V současné době panuje velká míra nejistoty včetně chybějících důkazů, že se pandemie začíná dostávat pod kontrolu a nehrozí zvrat k horšímu, a že je třeba, aby se situace projasnila. Pokud takovou vyšší jistotu mít budu, za sebe nebudu otálet s tím, abychom měnověpolitické sazby zvýšili. A jestli v tu chvíli zrovna budeme mít inflaci momentálně pod inflačním cílem, mě v tom osobně nebude příliš brzdit.“

Z takového vyjádření se dá usuzovat, že úrokové sazby bank u úvěrů nejen na bydlení pravděpodobně dosáhly v závěru loňského roku svých spodních hranic. Zvýšení úroků by se dalo očekávat se zlepšením ukazatelů vládního systému PES a uvolněním omezujících opatření. Přímá úměrnost, chtělo by se říct. Svoboda roste, úroky rostou. Ovšem radost z volnosti může pokazit smutek ze zvyšujících se sazeb bank.

Usilovat o poskytnutí úvěru teď nebo počkat na dobu „pocovidovou“? Těžká volba, která závisí na hodně na osobě žadatele a hlavně pak na oboru, ve kterém působí. Banky v současnosti, (ostatně stejně jako na jaře) zavedly různá omezení.

Klient je posuzován dle odvětví, ve kterém je zaměstnán či podniká. Díky situaci „COVID-19“ se rozšiřuje seznam rizikových odvětví. Dá se předpokládat, že na hypotéku nedosáhne každý. A jaká odvětví se nacházejí ve skupině „ohrožených“?

  • cestovní ruch včetně ubytovacích služeb(KK, penziony, hotely, airbnb, booking atd.)
  • salóny (kadeřnictví, manikůra, pedikůra atd)
  • volnočasové a sportovní aktivity (tělocvičny, wellness, bazény, solária, lázně atd)
  • kulturní a zábavní činnosti (divadla, kina atd)
  • letecká osobní doprava (včetně pozemního leteckého personálu)
  • stravování a pohostinství
  • hutní a ocelářský průmysl
  • taxislužby
  • nákladní doprava
  • ostatní dle aktuálních dostupných negativních informací

Lidé pracující v těchto oborech budou mít i v tomto malou šanci získat hypotéku. V roce 2021 lze také čekávat pozvolný růst nezaměstnanosti. Nových úvěrů na bydlení v roce 2021 nepochybně bude ubývat.

O budoucím vývoji pandemie toho dnes víme pramálo. Možná budeme rok 2021 nazývat rokem covidově-refinančních úvěrů? Jen aby nepřišly exekutorské žně.