Právě mám v nabídce soubor pozemků s rodinným domkem. Mezi zájemci se objevili i cizinci. S prodejem půdy cizincům to není jen tak. Tady nefunguje prosté: nabídni-najdi zájemce-rezervuj-prodej. Díky napojení na ABES vím, že od 1. července 2024 vstoupila v platnost novela zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu. Ta zavádí nový § 3d, který omezuje možnost nabývání vlastnictví zemědělské půdy pro cizince z vybraných států.
§ 3d
Omezení nabývání vlastnického práva k zemědělské půdě
(1) Nabývat zemědělskou půdu do vlastnictví nemůže stát, občan státu, fyzická osoba s pobytem nebo právnická osoba se sídlem ve státě, jehož právní pořádek neumožňuje občanu České republiky, fyzickým osobám s pobytem na území České republiky ani právnickým osobám se sídlem v České republice nabývat vlastnictví k zemědělské půdě; to se nevztahuje na případy, kdy k nabytí vlastnictví k zemědělské půdě došlo děděním.
(2) Odstavec 1 se nevztahuje na nabývání zemědělské půdy do vlastnictví občana, fyzické osoby s pobytem nebo právnické osoby se sídlem ve státě Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru, Švýcarska ani států, pro které vyplývá něco jiného z mezinárodní smlouvy, kterou je Česká republika vázána.
Týká se to tedy všech pozemků, které jsou vedené v katastru nemovitostí jako zemědělská půda. Půjde tak zejména o pozemky, u nichž je evidovaný druh pozemku orná půda, chmelnice, vinice, zahrada, ovocný sad a trvalý travní porost. Vztahuje se to i na pozemky užívané jako zahrady u rodinných domů! Úprava zavádí podmínku, že zemědělskou půdu nemohou nabývat státy, jejich občané, fyzické osoby s pobytem a právnické osoby se sídlem v těchto státech, jejichž právní řád neumožňuje občanům ČR, fyzickým osobám s pobytem na území ČR a právnickým osobám se sídlem v ČR nakupovat zemědělskou půdu. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud nemůže občan ČR nakoupit půdu v některé zemi, pak občan této země nemůže nakoupit půdu v ČR.
Omezení má výjimky a nevztahuje se na:
- případy, kdy k nabytí došlo děděním,
- osoby s dlouhodobým či trvalým pobytem v ČR,
- občany, fyzické osoby s pobytem a právnické osoby se sídlem ve státě EU, EHP (země EU + Norsko a Island), Švýcarska a států, pro které vyplývá něco jiného z mezinárodní smlouvy, kterou je ČR vázána.
Pobyt kupujícího v ČR nebo EU naštěstí bývá častý a dobrou zprávou je, že rozhodujícím faktorem pro provedení převodu vlastnictví bude právě pobyt nikoliv občanství.
Na které státy se omezení vztahuje?
V tuto chvíli nemám seznam k dispozici a asi budu zjistit podmínky u konkrétního zájemce na Katastrálním úřadu. S vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou Ukrajina, Vietnam a Arménie jsou na seznamu zemí, na které se omezení vztahuje. Naopak Austrálie, Izrael, Norsko, Velké Británie a Irsko mají výjimku a půdu v ČR nabývat mohou. V USA nejsou podmínky pro nabývání půdy cizinců jednotné a v jednotlivých státech mají vlastní pravidla a je nutné situaci prověřit individuálně u Katastrálního úřadu.
Inspirace a zdroj: ABES