V horkém počasí lidé často usínají při otevřených oknech nebo dokonce balkonových dveřích a připravují tak doslova uvítací bránu pro zloděje. A tím, že ti pak nepotřebují překonávat žádnou překážku, vzniká i neřešitelná situace pro pojišťovnu. Pojištěné prostory totiž musí být uzavřené a uzamčené. Navíc jde bez ohledu na pojištění v takových případech také doslova o život. Pokud totiž zloději spáče probudí, může se změnit původně plánovaná krádež v tragédii.
„Jestliže zloděj projde do bytu díky otevřenému oknu nebo balkonu doslova jako nůž máslem, nemůžeme to posuzovat jako pojistnou událost, protože tu charakterizuje překonání určité překážky,“ vysvětluje produktová specialistka Slavia pojišťovny Jana Pejsarová. Za pravdu jí dává i policejní charakteristika pojmu vloupání, která říká, že jde o vniknutí do uzavřeného prostoru a poukazuje přitom na překonání zámku nebo jiné jistící překážky.
V horkých letních měsících opravdu počty bytových krádeží, kterých se v České republice ročně stane zhruba pět až šest tisíc, rostou. A stávají se dokonce i ve vyšších patrech panelových domů, kde zloději přelezou klidně i více než deset metrů nad zemí do bytu z okna společné chodby. Dům nebo byt tak můžete mít zabezpečený drahými nedobytnými dveřmi, ale zloději jej stejně vykradou. Vlezou do něho otevřeným oknem. Specialisté na zabezpečení bytů tvrdí, že 80 procent zlodějů se do vytipovaných objektů dostane během pěti minut. A otevřená okna jsou podle nich nejslabším článkem. Nemusejí totiž ani rozbíjet sklo, takže nezpůsobí žádný hluk. Z takto vykradených prostor si nejčastěji odnášejí elektroniku, protože například šperky se ve tmě špatně hledají.
Nejhorší ale je, že překvapený zloděj, který vzbudí spící obyvatele domu či bytu, na ně může zaútočit. Místo do kolonky „krádež“ pak takový případ může na policii skončit i v kolonce „vražda“.