Koncern UNIQA ve spolupráci s partnery podporuje od roku 2017 startupy v rámci mezinárodního akceleračního programu Health Hub ve Vídni. Cílem je identifikovat perspektivní projekty na poli digitálního zdraví, do nichž by skupina UNIQA mohla investovat v rámci své ambice profilovat se jako silný partner v oblasti zdravotního pojištění a komplexní péče o zdraví. Nyní bylo vybráno 10 dalších nápadů, které mají šanci ve třetí vlně programu prorazit do světa. Ze strany partnerů se jim dostane tříměsíční všestranné pomoci.
Mezinárodní akcelerační program Health Hub Vienna zastřešují vedle UNIQA Stiftung farmaceutické firmy Boehringer Ingelheim a Pfizer, univerzity, Austrian Health Forum a další subjekty z oblasti vědeckých a technologických platforem. Je zaměřený na vědy spojené se životem a zdravím člověka. Každoročně chce pomáhat dozrát 20 až 25 startupům, aby byly schopny vstoupit na trh a připravit se na výzvy, které na ně čekají v oblasti byznysu.
Nové projekty do třetího kola sahají od virtuální návštěvy u lékaře přes objasnění symptomů pomocí umělé inteligence až po aplikaci, které pomáhá redukovat správní náklady lékařské praxe o 50 %. Zařazeny byly startupy z celé Evropy a Ruska. Jeden pochází z Čech: firma Datlowe chce podpořit časné rozpoznání infekčních chorob a zabránit jejich šíření pomocí technologie založené na umělé inteligenci.
Peter Eichler z představenstva UNIQA Stiftung komentoval nový turnus akceleračního programu Health Hub Vienna takto: „Jsem nadšený inovačním potenciálem dalších nováčků. V Health Hub Vienna je můžeme podpořit kapitálově, pomoci jim nalézt správnou cestu na trhy a vybudovat nosnou síť kontaktů. To přispěje znovu k dalšímu šíření neotřelých nápadů, které mohou změnit celé naše zdravotnictví.“
Přihlášeny byly desítky uchazečů, z nichž jury vybrala nejprve shortlist patnácti, a pak konečných deseti projektů. „Tentokrát jsme se zaměřili při výběru na prakticky orientované inovace zralejších firem. Vysoký počet startupů se zájmem o účast je důkazem, že Vídeň je aktuálně tím správným centrem v oblasti HealthTech,“ řekl o procesu výběru člen jury Peter Eichler.
Třetí vlna akceleračního programu Health Hub Vienna hostí například tyto inovace:
- švýcarský projekt Docdok.health zdravotnické databanky pro komunikaci mezi lékařem a pacientem založený na cloudovém řešení;
- Infermedica z Polska s chatbotem schopným strojového učení pro prvotní diagnostiku a rozřazení pacientů lékařským specializacím;
- portugalská aplikace Knok healthcare k samodiagnostice a telemedicíně;
- rakouská mobilní aplikace Scarletrend k diagnostice a měření útvarů na lidské kůži
- a další
Právě odstartované třetí kolo programu potrvá do června 2019 a má tři hlavní cíle:
- zprostředkování vědomostí a znalostí: inovace by měly reagovat na speciální výzvy z oblasti zdravotnictví v Evropě. Důležitými aspekty jsou přitom správný obchodní model, otázky regulace a legislativy a financování.
- Spolupráce: startupy se učí, jak zůstat strukturálně a organizačně „svěží“ ve spolupráci s velkými podniky a podržet si inovační sílu
- Vybudování a rozvoj kontaktů: příležitost dostanou při různých akcích pořádaných s partnery Health Hub Vienna, potenciálními novými členy komunity i se zainteresovanou veřejností. Úkolem je správně představit nabídku startupů a vypracovat společné pilotní projekty zaměřené na inovace ve zdravotnictví.