Topná sezóna již začala, a pokud jste ještě nestihli revizi svého topného systému, měli byste tak učinit co nejdříve. Nejvíce škod způsobených požárem je každoročně hlášeno právě během topné sezóny a pojišťovna po nahlášení události kontroluje, zda byl komín nebo kouřovod řádně udržovaný. Při současném rozmachu fotovoltaiky i tepelných čerpadel nezapomeňte zkontrolovat, zda a v jaké výši je máte zahrnuty ve své pojistce – chrání tak lépe své investice.
Požár může způsobit i zanedbaný technický stav topných zařízení
Neodborná instalace krbů či kamen, zanedbaná kontrola a čištění komínů, nevhodné umístění topných zařízení v blízkosti nedostatečně tepelně odolných materiálů, poruchy elektronických zařízení (nabíječky mobilních telefonů, zdroje pro notebooky), elektroinstalace a elektrických spotřebičů (nejčastěji ledniček) nebo ponechání otevřeného ohně bez dozoru (hořící svíčky) – to jsou nejčastější příčiny požárů v domácnostech, které UNIQA eviduje na základě hlášení klientů. Významný podíl má i zanedbaný technický stav komínů, kouřovodů či kotlů.
„V takových případech mohou být škody opravdu rozsáhlé. Doporučujeme proto majitelům nemovitostí dodržovat termíny kontrol komínů a topidel dle platných předpisů a zajistit jejich kontrolu/čištění nejpozději před zahájením každé topné sezóny,“ říká Zdeněk Hruška, manažer pojištění majetku a odpovědnosti finančního domu UNIQA.
Škody způsobené požárem jsou již zahrnuty v základním pojištění majetku – nemovitosti i domácnosti, které by měl mít uzavřeno každý majitel domu či bytu. Takové pojištění kryje škody způsobené živly již v základním krytí a zahrnuje i požár.
Pokud by ale příčinou požáru byl špatný stav topných těles, bude pojišťovna po klientovi požadovat doklad o kontrole/čištění komína nebo pravidelném servisu kotle. Majitelé nemovitostí mají povinnost udržovat své nemovitosti v dobrém stavu a podle vyhlášek musí mít platné revize prvků, jako je komín, elektřina nebo plyn, a také pravidelné servisní prohlídky topných zařízení (např. kotle). To však automaticky neznamená, že pokud nemáte doklad o servisní prohlídce, pojišťovna vám škodu neuhradí.
„Pojišťovna se v takových případech zásadně spoléhá na stanovisko hasičů, kteří odborně posoudí příčinnou souvislost mezi vznikem pojistné události a zanedbáním revize,“ vysvětluje Zdeněk Hruška ze společnosti UNIQA.
Fotovoltaické panely na obytných budovách
Fotovoltaiku je možné zahrnout do pojistné ochrany UNIQA již řadu let. Pojistná nebezpečí jsou shodná s těmi, která jsou sjednána pro hlavní budovu (obvykle rodinný dům) tedy požár, vichřice, krupobití, povodeň plus riziko přepětí a technické poruchy. Z pohledu UNIQA jsou fotovoltaické panely stavební součástí budovy.
„Při sjednání není třeba uvádět, že jsou panely nainstalovány, jen je potřeba zahrnout jejich hodnotu přiměřeně do pojistné částky. Pokud je pak nová technologie dobudována, rovněž je třeba navýšit pojistnou částku podle výše jejich ceny. Ze zkušenosti bývá finální hodnota fotovoltaiky několik stovek tisíc korun,“ nabádá klienty Zdeněk Hruška, manažer pojištění majetku a odpovědnosti UNIQA.
Ojediněle se vyskytují případy, kdy je fotovoltaická elektrárna umístěna mimo budovu (na pojištěném pozemku), např. na pozemku vedle domu. V takovém případě je fotovoltaická elektrárna automaticky pojištěna pro stejná nebezpečí jako samotný dům. V uplynulém roce zaznamenala UNIQA nárůst počtu případů škod souvisejících s fotovoltaikou. Nejčastější škody na fotovoltaických elektrárnách jsou způsobeny přírodními živly – krupobitím nebo vichřicí.
Zvýšený trend pořizování fotovoltaických panelů s sebou přináší i výskyt rizika požáru od vadné elektroinstalace. Taková událost může souviset s neodbornou instalací nebo špatným zpracováním panelů. Pokud dojde k požáru domu nebo fotovoltaické instalace od panelů, uhradí UNIQA škodu z pojištění požáru. Pokud nebyly dodrženy potřebné technologické postupy a kontroly (jako v případě spalin), může pojišťovna přistoupit ke snížení pojistného plnění. Pokud vadnou instalaci provedla odborná firma, může pojistitel uplatnit regresní nárok vůči zhotoviteli.
Tepelná čerpadla
Postup pojištění je podobný jako u fotovoltaiky. Pokud se tepelné čerpadlo nachází vedle obytné budovy, doporučuje se navýšit pojistnou částku hlavní budovy o hodnotu čerpadla. Pokud je čerpadlo umístěno dále na pozemku, bude se na něj vztahovat limit pojistného plnění pro vedlejší budovy. Pokud se jedná o dražší technologii, kde by uvedený limit nepostačoval, doporučujeme čerpadlo pojistit jako samostatnou vedlejší budovu s konkrétní hodnotou, která jej ochrání na 100 % jeho pořizovací ceny.
Asistenční služba UNIQA vám může pomoci operativně řešit závady ve vašem domově
Současné nastavení asistenčních služeb pojištění domácnosti Domov & bezpečí specificky pamatuje i na zdroje tepla. „Z asistence k pojištění lze čerpat pomoc odborníků jak při havárii, tak i u závady na spotřebiči ve formě pojištění prodloužené záruky, není-li zdroj tepla starší než 10 let od zakoupení,“ upozorňuje Zdeněk Hruška. Toto se vztahuje na kotle, bojlery, ohřívače, tepelná čerpadla nebo klimatizace.