Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Rok 2020 byl rokem změn snad ve všech oblastech života i podnikání. Jednou z nepochybně sledovaných a očekávaných změn byla úprava daně z příjmu při prodeji nemovitostí. Co platí ještě pár zbývajících dní do konce roku 2020? A co nás čeká v této oblasti v roce příštím?

Vlastník nemovitosti, který nemovitost nabyl do 31.12.2020 (tzn. podal do tohoto data návrh na vklad do katastru nemovitostí, protože k tomuto dni nabývá vlastnické právo), může nemovitost se ziskem prodat po 5 letech od nabytí a je osvobozen od daně z příjmu. Dosavadní lhůta 5 let se vztahuje na všechny stávající vlastníky nemovitosti a na 10 let se jim neprodlužuje! Ten, kdo nemovitost nabude od 1.1.2021, bude od daně z příjmu osvobozen až po 10 letech držení. Máte-li tedy potencionálního zájemce, který s koupí váhá, může to být jeden z argumentů, proč kupní smlouvu uzavřít a návrh na vklad vlastnického práva podat ještě v tomto roce. U příjmu za převod družstevního podílu v bytovém družstvu zůstává lhůta pro osvobození od daně 5 let.

Osvobozen je od daně ten, kdo měl bezprostředně před prodejem v nemovitosti bydliště po dobu 2 let. Pro tuto lhůtu není podstatná doba vlastnictví. Osvobozen bude například i poplatník, který koupil byt, kde byl v nájmu 3 roky a 2 měsíce po nabytí do vlastnictví ho prodal. Bydliště ale neznamená trvalý pobyt nahlášený na příslušné ohlašovně. Znamená, že poplatník nemovitost užíval k bydlení. Oficiální místo trvalého pobytu mohl mít na zcela odlišné adrese. Bydliště však na výzvu finančního úřadu musí doložit, například platbou elektřiny, plynu, internetu atd. Pro finanční úřad je podstatný termín „bezprostředně“. Pokud se vlastník odstěhuje a nemovitost prodá až po nějaké době, osvobození se na něj nevztahuje.

Pozor však na povinnosti, které se novelou nemění. Poplatník je podle zákona č. 586/1992 Sb. o dani z příjmu § 38v odst. 1) povinen oznámit správci daně příjem nad 5.000.000 Kč v případě, že tento příjem je  osvobozený od daně z příjmu. A to i když se tato povinnost  nevztahuje na příjmy z prodeje věcí evidovaných v katastru nemovitostí. Podle § 38v, odst. 3 se nevztahuje na příjem, o němž může údaje správce daně zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Co to znamená v praxi? Pokud klient prodává nemovitost za více než 5.000.000 Kč

  • a příjem z prodeje je osvobozený od daně z příjmu (např. ji má ve vlastnictví déle než 5, ev. 10 let při nabytí od 1.1.2021, nebo ji více než 2 roky užívá k bydlení), údaj o příjmu si finanční úřad získá sám dálkovým přístupem přímo z katastru nemovitostí
  • a příjem z nemovitosti není osvobozený od daně z příjmu, musí příjem samozřejmě standardně uvést v daňovém přiznání a zisk zdanit

Tato informační povinnost se ale vztahuje na příjmy z prodeje družstevního podílu. Pokud tedy klient prodává družstevní podíl za více než 5.000.000 a příjem je od daně z příjmu osvobozený (např. ho měl ve vlastnictví déle než 5 let), má povinnost tento příjem finančnímu úřadu oznámit ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Za porušení této povinnosti může finanční úřad uložit pokutu.

 

Zdroj: ABES