Ceny bytů ještě rostou, i když mírnějším tempem, jejich průměrná plocha se zmenšuje a nabídka je stále nedostatečná. Poptávka na začátku roku byla ale obrovská. Lidé v nejisté době ukládají do nemovitostí svoje úspory. Zdá se, že domácnosti mohou mít navíc uspořeno „díky“ covidu okolo 200 miliard korun. A tak si pořizují jeden dva byty, ale našly by se i případy nákupu balíků šesti nebo osmi bytů. Jen uložené peníze nebo obchodní artikl k pronájmu?
Lze v současnosti ještě vydělat na pronájmu realit?
Odpověď není úplně jednoduchá. Poptávka po nemovitostech k vlastnímu bydlení či na investici nepolevuje, a to i navzdory rostoucím sazbám hypoték a stále vyšším cenám nemovitostí. Výstavba nedostačuje zájmu, poptávka trvale výrazně převyšuje nabídku. Situace je vyhrocená zejména ve větších městech. To asi nahrává i růstu cen pronájmů. Proti tomu „kráčí“ skutečnosti lakonicky oznamované kratičkými zprávami v tisku jako například:
Developer Finep prodal švédskému fondu Heimstaden 164 bytů v pražských Holešovicích pro nájemní bydlení. Hodnota transakce je téměř 1,2 miliardy korun.
Zajímavě vyznívá i informace, že
„Dukova nadace by se měla stát majitelem „bytových a nebytových jednotek“ výměnou za dva lukrativní pozemky o výměře 30 tisíc metrů čtverečních hned vedle nákupního centra v pražské Hostivaři.“
Signály z ČNB a od odborníků avizují zvyšování úrokových sazeb. Ještě před aktem ČNB, průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Směr úrokových sazeb je jasný, jde tak jen o otázku kadence a načasování.
Praha má navíc vlastní strategii, podle níž by mělo vznikat každý rok 9 000 nových bytů. Do roku 2030 by se měl počet městských bytů rozšířit minimálně na 35 000 a hlavní město by mělo také disponovat minimálně 5 000 sociálními byty. Přání či realita?
Potká se to někdy? Kdy nebudou ceny nemovitostí až nesmyslně vysoko a nájemních bytů za přijatelné nájemné dostatek? Bude to dřív, než jak říká pražská strategie v roce 2030? Bude to někdy?